Rubriky
ACT TET Španělsko Portugalsko

Den 13.

Dnes byl můj speciální den: nespadly mi kufry ani jednou. A že jsem to chvilkama zkoušel!

Ráno jsme před odjezdem ještě namazali řetězy a zkontrolovali olej. 

Asi po 22 km asfaltu jsme najeli do terénu a zpočátku jsme projížděli po mírných kopečcích zarostlých blahovičníky či duby korkovými. Místní lesy jsou zřejmě hospodářsky využívané. Je tu všude hustá síť legálních cest.

Ty jsou většinou dobře sjízdné, nicméně ta dobrá duše, co vytyčovala trasy TETu, se evidentně čas od času nudila, a tak vytvořila “výzvy” v mnoha podobách. Hluboké brody, podélné průjezdy kamenitými potoky, vymleté strmé úzké stezky, bahenní koupele, blátivé bažiny, strmé kamenité výjezdy a sjezdy, …

Výsledkem bylo, že jsme dnes poměrně často odkládali a jednou dokonce současně. Petr nejprve v hluboké kaluži s měkkým bahnitým dnem. Podruhé pak ve strmém kamenitém výjezdu, kdy  sjel z úzké ideální stopy a nevyjel pak vysoký kamenitý stupeň. 

Zde jsme tahali motorku oba, přesně tohle jsou situace, které utvrzují základní TET pravidlo – nejezdi sám. Petr zapadl a nebyl schopen pohnout motorkou dopředu ani dozadu. Já si odložil v prudkém sjezdu, při přejezdu hluboké vymleté brázdy. Na jejím konci jsem nedošlápl a bylo to. 

Petr ji není pokračováním po TET jistý. Náhodná vyšší náročnost je špatně předvýdatelná a my raději jedeme, než taháme motorku z děr či bahna.

Variantou je projet lehčí ACT. TET – v těch krátkých, ale obtížných úsecích – je skvěly  pro lehčí motorky nebo lepší borce. Je to tak 1% délky, která ale dokáže odradit pro ostatních 99%. 

V našem věku, s naším vybavením a dovednostmi to je sice také zvládnutelné, ale zvyšuje se riziko pádu či poruchy a také dávkování už není, co bývalo… 🙂

Já se k této myšlence staví nejprve zdrženlivě, ale názor měním v závěru dnešní etapy, kdy projíždíme asi 2 km hlubokým pískem. Poté, co ze sebe oklepávám písek po posledním odložení do měkka,  bez diskuze konstatuji, že dál pískem nejedu ani metr :-D. Takže s TETem končíme a po nezbytném plánovaném odpočinku se přesuneme na ACT. 

Dnešní zatím fyzicky nejnáročnější den (ale zábavný také) končíme skvělou večeří s ohromnými porcemi .

Na závěr plodného dne ještě pereme, zpracováváme dnešní zážitky (deník, videa) a spokojeně unaveni jdeme spát. 

(240km, Vila Natural, San Antonio da Charneca / Barreiro)

Tvůj komentář