Rubriky
ACT TET Španělsko Portugalsko

Den 18.

Také dnes jsme naskočili na stroje brzo – čeká nás hodně práce!

Začínáme krátkým offroad úsekem, ale pak už u městečka Barca d’Alva sjíždíme do údolí řeky Douro. Tady je vytýčen okruh, který začíná na asfaltu směrem proti proudu řeky. Po pár kilometrech se ale zvedá na severní hřeben a pokračuje po hřebenové šotolině. Nahoře několikrát zastavujeme a fotíme. 

Okruh potom pokračuje okolo vrcholu Cruz, aby nás nakonec zavedl do divokého kaňonu říčky Ribeira do Mosteiro. Dnes je pustý, ale jsou zde vidět zbytky starých budov a mosty. Ráj pro romantickou pěší turistiku!

Pak už okruh opuštíme a směřujeme západním směrem. Z údolí Douro vyjíždíme krásný offroad k městečku Torre de Moncorvo, kde končí 4. etapa ACT. My hned začínáme tu následující, poslední.

U městečka Meirinhos lehce obědváme a sjíždíme k přehradě na řece Sabor. Široká šotolinová cesta podél břehu přímo vybízí k menším i větším driftům, je ty kufry jsou zbytečná zátěž.

Nadále se střídají asfaltové a terénní úseky a my se vytrvale posouváme k cíli. Vynecháváme úseky, které jsou označen jako “hard”, protože se obáváme, že nás příliš zdrží. S obavami sledujeme oblohu, kde přibývají mraky a zvedá se vítr. S prvními kapkami nasazujeme nepromoky.

Když už nás od cílového města dělí jen pár desítek kilometrů, Petr začíná být nervózní, že mineme starý římský most, na který se celou dobu těší. Je zdokumentován snad ve všech reportážích z ACT, které jsme s Petrem viděli. Nakonec zjišťuju, že se most nachází na jednom z vynechaných “hard” úseků nedaleko od naší aktuální pozice. Déšť ustal, zima je snesitelná, takže otáčíme stroje a za chvilku už sjíždíme k mostu. Přejíždíme ho a vyjíždíme do protějšího svahu. Fotíme a vracíme se zpět. 

Před cestou jsem spekuloval, z které strany by bylo lepší tento úsek projíždět a zda to vůbec zvládneme. Nakonec ho tedy projíždíme z obou stran a bez problémů. ACT Hard není zas tak moc hard. Moc prima zážitek i svezení na závěr!

To vlastně byla ideální tečka za hlavním cílem celé cesty. Zbývající kilometry do Braganca (cílové město ACT) už jsou snadné. Tady doplňujeme benzín a kalorie před další cestou. Domluvili jsme se totiž, že se rychle přesuneme co nejblíže k Portu, dokud neprší a je alespoň trochu teplo. Od dalšího dne má v Braganca spíše sněžit než pršet a půlka cesty do Porta vede nad 600 mnm, kde má taky být hodně zima.

Do městečka Valongo (cca 30min od centra Porta) přijíždíme za tmy, deště, docela prochladlí, ale zmokli jsme jen chvíli a přijatelně.

(300km +200km dálnice, Parkhotel Porto Valongo / Valongo)

Trasa 16. dne. GPX ke stáhnutí nedávám, protože ACT trasy jsou dostupné pouze pro členy ACT klubu.

Videa tentokrát přidávám dvě. První klasicky krátký sestřih, druhé s dlouhými průjezdy bez větších střihů a originál zvukem (hlavně pro tebe, Dave 😉 ).

Dlouhá verze

Tvůj komentář